Choď na obsah Choď na menu
 


Pravidlá amerického futbalu

23. 11. 2011

          Pravidlá amerického futbalu

Už v sekcii NFL a Super Bowlu je spomenuté, aký význam má tento šport pre Američanov.

Cieľ tejto hry a prostriedky akými sa k nemu tímy snažia prepracovať sa diametrálne líšia od ostatných kolektívnych športov. Ľudia si ho často mýlia s rugby, ktoré je nesmierne populárne v Anglicku, Austrálii, Juhoafrickej republike a iných krajinách. Rugby je ale z určitého hľadiska bližšie k nášmu futbalu. Hrací čas sa v ňom tak často neprerušuje; ihrisko nie je tak husto rozdelené čiarami; vhadzuje sa, ak sa lopta dostane mimo hraciu plochu; väčšina tímu zostáva celý čas na ihrisku; hráči majú len skromné chrániče a neustále si nahrávajú, či už kopnutím alebo hodením (len dozadu). Podobnosť s americkým futbalom je ale v tom, že lopta má podobný "šiškovitý tvar", hrá sa tu veľmi tvrdo - kontaktne a na ihrisku sa nachádzajú podobné bránky. Viacerí významní ľudia charakterizovali americký futbal nielen ako všedný šport, ale priam ako vojnu medzi dvoma tímami. Kde tréner je generál, ktorý velí svojmu vojsku a snaží sa rôznymi zavádzacími manévrami dostať na druhú stranu k súperovi, ktorý sa mu v tom snaží zo všetkých síl zabrániť. Aj ihrisko je rozdelené na územia, aby bolo lepšie vidieť mieru momentálneho prieniku na územie súpera.

Keďže tento šport sa v týchto končinách len pomaly šíri, tak sa ešte nedajú zohnať oficiálne preložené pravidlá. Z toho vyplýva, že množstvo špeciálnych výrazov sa ani neprekladá, ale použité sú aj tu. Preto sa aj po celom tomto webe môžete stretnúť s takýmito výrazmi, no ich významy sú vždy uvedené pri nich, v zátvorke.

Sekcia pravidiel je rozdelená do troch oblastí: hra, lopta a pozície. Každá oblasť je podrobne rozobraná a písaná tak, aby bola ľahko pochopiteľná aj pre tých, ktorí sa športom nevenujú. Pravidlám hry, počtu hráčov, rozmerom a časovaniu je venovaná prvá sekcia. Ďalšia sekcia je venovaná popisu lopty, s ktorou sa tento šport hrá, výstroji akú hráči používajú a ostatným doplnkom. Posledná sekcia rozoberá úlohy, postavenia a názvy jednotlivých pozícii hráčov amerického futbalu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

si čarovný

(šaman, 7. 12. 2011 8:30)

Podla mňa táto stránka je úplne nepoužitelná je to malatné,biedné a sprosté. Chlapec uvedom si čo si tam ty skopíroval za sračky. Si myslíš že ked tu dáš dva obrázky že to je FUCK ? :D :D :D ty geynekomastia :D :D :D

áááááá

(higi, 30. 11. 2011 8:52)

aaaaa že komerčnýýýýý no mna jebneeeee aaa pomoooooooooc :D:D

Re: áááááá

(zdenko , 7. 12. 2011 8:27)

ty homosexuál ivan :D

hovadina

(anonym , 30. 11. 2011 8:05)

tak akozeto je dobra blbost toto uplne ze komercne a zato ta uznavam

Re: čurák :D

(admin, 30. 11. 2011 8:49)

ty si komerčný aj tvoja mamka :D

Re: Re: čurák :D

(:D:D, 7. 12. 2011 8:21)

no tak zato ta uznavam ked tvoja mamka :D